https://atizist.com/

تهران  |  1398


ویلای احسانی

EHSANI IMAGE
Exit full screenEnter Full screen
EHSANI IMAGE
previous arrow
next arrow

فرایند طراحی

مبانی فکری

خواست کارفرمای جوان و پرانرژی، طراح را بر این داشت تا فضایی پر نشاط و مدرن را خلق نماید. همچنین باتوجه به ایده ی اصلی طراح پروژه، مبنی بر خلق یک فضای نو و ایده آل در پهنه ی طبیعت و برای پایداری به مبانی و اصول معماری پایدار با هدف دستیابی به بنایی همسو با حفظ منابع طبیعی، بنا با محیط طبیعی اطراف خود پیوند دارد.

این ویلا در زمینی به مساحت 1100 مترمربع و با زیربنای تقریبی 210 متر در دو طبقه در دشت مشاء واقع شده که طبقه ی همکف بنا، با استفاده از یک کنسول 5/3 متری به فضای استخر پیوند دارد. در این طبقه فضاهای اصلی، نظیر نشیمن، آشپزخانه، سوئیت مهمان و تراس ارتباطی با استخر قرار گرفته است. در طبقه اول اتاق های خواب و فضاهای متنوع دیگری نظیر نشیمن شومینه و بالکن چشم انداز‌ در نظر گرفته شده است. در طراحی محل بازشوها به دید و منظر محیط اطراف بنا از جمله دشت مشاء و پیست اسکی آبعلی توجه ویژه ای شده؛ به گونه ای که استفاده کنندگان، ضمن بهره گیری از نور طبیعی، از چشم انداز بی نظیری برخوردارند.

پروژه در زمینی نامسطح با شیب تند و اختلاف سطحی در حدود 5/4 متر به سمت جنوب قرار گرفته و در قسمت میانی یک شکست به ارتفاع 6/1 متر قرار دارد که طراح، هوشمندانه از این چالش در جهت همپوشانی بنا و استخر نهایت استفاده را برده است. همچنین از نظر ارزش های محیطی، فضایی و بصری، سایت پروژه، غنی و جذاب می باشد. این پتانسیل های نهفته در سایت، طراح را به سمت خلق بنایی در راستای شاخصه های محیطی کشانید تا بیشترین استفاده ی روحی، روانی و محیطی را برای استفاده کننده گان فراهم آورد.

شناسنامه پروژه

مشخصات پروژه Project spec
نام پروژه / عملکرد : ویلای احسانی Project Name : Ehsani Villa
شرکت / دفتر طراحی : مهندسین مشاور آتی زیست Office / Company : Atizist Consulting Engineers
معماران اصلی : احسان مالکی – یکتا آفرین Main Architect : Ehsan Maleki, Yekta Afarin
همکاران طراحی : لیلی بیجاری Collaborators : Leili Bijari
طراحی و دکوراسیون داخلی : یکتا آفرین Interior Design : Yekta Afarin
نوع تأسیسات / نوع سازه : موتورخانه مرکزی + کولر گازی – اسکلت بتنی Structure / Mechanical Structure : Central engine room + Splint / Concrete skeleton
آدرس پروژه تهران – دشت مشاء Location : Dashte Mosha,Tehran, Iran
مساحت / زیر بنا : 220 مترمربع Area : 220
تاریخ شروع / تاریخ پایان ساخت : 1392 Date : 2013
عکاسی پروژه : گروه مستندسازی آتی زیست Photographer : Atizist Consulting Engineers
وبسایت / ایمیل شرکت : www.atizist.com  ati_zist@yahoo.com Website / Email : www.atizist.com –   ati_zist@yahoo.com

موقعیت پروژه